Jak zainstalować program GIMP w systemie Windows?

Chciałbyś zacząć „bawić się” w grafika komputerowego lub potrzebujesz dobrego narzędzia do obróbki grafiki rastrowej? Nie musisz wydawać tysięcy złotych na Photoshop firmy Adobe albo co gorsza używać nielegalnie Photoshopa bez licencji. W ramach projektu GNU powstała darmowa aplikacja do obróbki grafiki rastrowej – GIMP.

GIMP to popularne narzędzie w środowisku użytkowników systemów operacyjnych z rodziny Linux, jednak jest dostępny również dla użytkowników systemów Windows. Nie bój się, nie będziesz musiał kompilować plików źródłowych i męczyć się z konfiguracją GIMP’a pod Windows. Twórcy programu udostępnili łatwe w użyciu instalatory.

Aby móc używać GIMP’a w Windows należy zaopatrzyć się najpierw w bibliotegi GTK, które służą do budowy graficznego interfejsu aplikacji. W tym celu wejdź na oficjalną stronę projektu GIMP for Windows i przejdź do sekcji Download.

http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html

W momencie, gdy pisałem to opracowanie, najnowszymi wersjami stabilnymi GTK i GIMP’a były GTK 2.8.18 (dla Windows 2000 lub nowszego), GTK 2.6.10-20050823 (dla Winsows 98, ME i NT4) oraz GIMP 2.2.12 i takie pliki pobrałem z internetu.

Jeżeli jesteś posiadaczem systemu Windows 2000 lub Windows XP, pobierz GTK 2.8.18.

http://heanet.dl.sourceforge.net/sourceforge/gimp-win/gtk+-2.8.18-setup-1.zip

Jeżeli jesteś posiadaczem systemu Windows 98, Windows ME lub Windows NT4, pobierz GTK 2.6.10-20050823.

http://superb-west.dl.sourceforge.net/sourceforge/gimp-win/gtk+-2.6.10-20050823-setup.zip

Rozpakuj pobrane archiwum zip i uruchom instalator biblioteki GTK. Po zainstalowaniu tych bibliotek, możesz przystąpić do instalacji samego GIMP’a. Możesz pobrać instalator z tego adresu, ale jak będziesz instalował GIMP’a u siebie, być może będzie dostępna nowsza wersja GIMP’a i adres będzie nieco inny.

http://superb-east.dl.sourceforge.net/sourceforge/gimp-win/gimp-2.2.12-i586-setup.zip

Po zainstalowaniu GIMP’a jest on od razu gotowy do użycia. W sprzedaży jest dostępna literatura o GIMPie, również w internecie nie brakuje opracowań i tutoriali GIMPowych. Ja osobiście używam GIMPa od kilku lat i muszę stwierdzić, że w wielu zastosowaniach nie ustępuje komercyjnemu Photoshop’owi, a niektóre rozwiązania podobają mi się nawet bardziej . Oprócz stosowania interaktywnego, GIMP’a można oprogramować do automatycznego działania przy użyciu makr zarówno za pomocą wbudowanego języka Scheme, jak też Perla, Pythona, Tcl czy Ruby. GIMP-a można także zastosować do tworzenia grafiki „na żądanie” przy zastosowaniu skryptów CGI – Wikipedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>